Excel’de ÇAPRAZARA (XLOOKUP) FONKSİYONU

EĞERHATA, DÜŞEYARA, YATAYARA, kaçıncı sütun? Sola doğru arama yapabilir miyim? Sütunu silersem ne olur? …. bunların hepsini unutun. Tek yapmanız gereken “ÇAPRAZARA” / “XLOOKUP” fonksiyonu.

FONKSİYONUN PARAMETRELERİ

ZORUNLU PARAMETRELER

ARAMA DEĞERİ : Arayacağımız değeri seçiyoruz/yazıyoruz.

ARAMA DİZİSİ: Hangi sütunda ya da satırda arayacağımızı seçiyoruz.

DÖNDÜRÜLEN DİZİ: Sonucu getireceğimiz sütun ya da satırı seçiyoruz.

Buraya kadar yapınca formül çalışıyor. İlave isteklerimiz varsa opsiyonel parametreleri kullanıyoruz.

İSTEĞE BAĞLI PARAMETRELER

BULUNAMIYORSA: eğer ÇAPRAZARA fonksiyonumuz bir değer bulamıyorsa ne yazacağını belirtiyoruz. Bu daha önceki EĞERHATA formülüne karşılık geliyor. EĞERHATA formülünün içine başka bir formül (genelde düşeyara) yazıyorduk ve hata verirse ne yazacağını belirtiyorduk. EĞERHATA(DÜŞEYARA (….);”HATA MESAJI”) şeklindeydi. ÇAPRAZARA fonksiyonunda buna gerek yok.

EŞLEŞTİRME MODU: Ararken sonuçları nasıl eşleştireceğini belirtiyoruz. Seçeneklerimiz aşağıdaki gibi:

0: Tam Eşleşme. Aradığımız değerin birebir aynısı varsa sonucu getirir. Yoksa hata verir.

-1: Tam Eşleşme ya da en yakın küçük öğe. Aradığımız değerin birebir aynısı varsa onu getirir. Yoksa en yakın ve kendisinden küçük olanı getirir. Örneğin, 2 değerini arıyorsak varsa 2 değerini yoksa 2’den küçük en yakın değeri getirir. Metinde de aynısı geçelidir. DÜŞEYARA fonksiyonunda da bu alan vardı. Ancak sadece en yakın değer olarak vardı. Aşağıdakini mi yoksa yukarıdakini mi seçeceği belirtilmiyordu.

1: Tam Eşleşme ya da en yakın büyük öğe. Aradığımız değerin birebir aynısı varsa onu getirir. Yoksa en yakın ve kendisinden büyük olanı getirir. Örneğin, 2 değerini arıyorsak varsa 2 değerini yoksa 2’den büyük en yakın değeri getirir. Metinde de aynısı geçelidir.

2: Joker karşılaştırma. Burada ÇAPRAZARA fonksiyonunun bir güzelliğini daha görüyoruz. Eğer arama metni içine joker karakter (Tek karakter için “?” işareti, çok karakter için “*” işareti) koymuşsak aramamız joker karaktere göre yapılıyor. Örneğin, arama metni “Bay*” ise “Bay” ile başlayan sonucu getiriyor. Bu “Bayram” da olabilir, “Bayrak” da olabilir.

ARAMA MODU: Aramanın baştan sona doğru mu yoksa sondan başa doğru mu olduğunu belirtiyoruz. Düşeyara fonksiyonunda bu özellik yoktu.

1: Baştan sona doğru arar. İlk bulduğunu getirir.

-1: Sonran başa doğru arar. İlk bulduğunu getirir.

ÇAPRAZARA FONKSİYONUNUN ÇALIŞMA PRENSİBİÇAPRAZARA (XLOOKUP) ÖRNEKLERİ

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>